سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ 23 January 2018
تماس با ما دربارۀ ما پیوندها RSS
 
 
 
تاریخ انتشار : جمعه ۳۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۳
۰
 
بیان ما:"امپراطور" فوتبال ترکیه که در دوران بازی هم ستاره ای شناخته شده در فوتبال این کشور بود، مربیگری را زیر نظر یوپ دروال، مربی معروف آلمانی و پدر فوتبال ترکیه، آغاز کرد.
او بعد از چند سال مربیگری در باشگاه های کوچکی مانند آنکاراگوجو و گُزتپه و هدایت تیم زیر 21 ساله های ترکیه، در سال 1993 برای اولین بار به عنوان سرمربی تیم ملی این کشور انتخاب شد و این آغاز دوران پرافتخار مربیگری تریم بود که نزدیک به دو دهه به طول انجامید.
 

زمانی که تریم هدایت تیم ملی ترکیه را برعهده گرفت، این تیم جایی در بین تیم های درجه دو اروپایی هم نداشت؛ اما با هدایت او ترک ها برای اولین بار حضور در یورو را تجربه کردند. هرچند ترکیه در یورو 96 در همان مرحله گروهی حذف شد؛ اما شکسته شدن طلسم راهیابی به این رقابت ها به نام تریم نوشته شد.
بعد از یورو 96 تریم به گالاتاسرای رفت و چهار بار پیاپی این تیم را در لیگ ترکیه به قهرمانی رساند؛ اما دستاوردی که باعث شد تا تریم به یک مربی بین المللی تبدیل شود، قهرمانی در جام یوفا بود.
گالاتاسرای در فینال جام یوفای سال 2000 مقابل آرسنال قرار گرفت و در دیداری که حتی نمایندگان مجلس ترکیه هم برای تماشای آن به دانمارک رفتند، توانستند توپچی ها را در ضربات پنالتی شکست بدهد.
 
 

 
این بزرگترین دستاورد فوتبال ترکیه تا آن زمان بود و همین موفقیت کافی بود تا تریم راهی سری آ شود. او تنها یک فصل در فیورنتینا مربیگری کرد و به دلیل درگیری با ویتوریو چکی گوری، مالک باشگاه فیورنیتنا از این باشگاه جدا شد؛ اما سبک هجومی بازی تیمش، تریم را به چهره محبوب هواداران تبدیل کرد. پیروزی 4-0 مقابل میلان و تساوی 3-3 مقابل یووه در لیگ و برتری 4-2 در مجموع دو دیدار برابر روسونری که فیورنتینا را به فینال کوپا ایتالیا رساند، تریم را به چهره ای ویژه در فوتبال ایتالیا تبدیل کرد.
این عملکرد خوب باعث شد تا میلانی ها که به دنبال یک مربی جدید بودند، برای به خدمت گرفتن او اقدام کنند؛ در حالی که گفته می شد در همان موقع لیورپول و بارسلونا هم برای استخدام او در تلاش بودند.
اما اوضاع در سن سیرو برای تریم چندان خوب پیش نرفت. هرچند میلان او هجومی بازی می کرد؛ اما شکنندگی خط دفاعی، کاردست تریم داد. شکست مقابل پروجا و تورینو و تساوی برابر ونتزیا و بولونیا صبر سیلویو برلوسکونی و آدریانو گالیانی را لبریز کرد و آنچلوتی جانشین امپراطور شد.
 
 

 
پس از آن و در تمام 15 سال گذشته، دوران حرفه ای تریم در رفت و آمد بین گالاتاسرای و تیم ملی ترکیه سپری شد. اوج کار او در این سال ها در یورو 2008 بود؛ رقابت هایی که ترکیه آن را با شکست مقابل پرتغال آغاز کرد؛ اما پیروزی های هیجان انگیز مقابل سوئیس، جمهوری چک و کرواسی، شاگردان تریم را تا نیمه نهایی پیش برد. در نیمه نهایی مقابل آلمان هم ترکیه نمایش درخشانی داشت؛ اما گل دقیقه 90 فیلیپ لام، ژرمن ها را به فینال رساند.
تریم از سال 2013 و بعد از دو فصل حضور روی نیمکت گالاتاسرای، بار دیگر به تیم ملی ترکیه برگشت؛ اما حواشی درگیری او با صاحب یک رستوران باعث شد تا فدراسیون فوتبال ترکیه دو ماه قبل با او قطع همکاری کند.
مطمئنا حضور فاتح تریم با چنین رزومه ای در استقلال می تواند اتفاق خوبی برای لیگ ابران باشد؛ اما مسئله اصلی این است که آیا مدیران استقلال می توانند او را راضی به پذیرفتن این مسئولیت کنند یا نه.
 
کد مطلب : 3125
Share/Save/Bookmark
 
 
 
 
 
 
 


ارسال