سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ 23 January 2018
تماس با ما دربارۀ ما پیوندها RSS
 
 
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۸
۰
عضو کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه خطر ورشکستگی صندوقهای بازنشستگی جدی است، گفت: بررسی جزییات صورتهای مالی یک صندوق بازنشستگی نشان میدهد این صندوق با ۵۰۰ میلیارد تومان کسری مواجه شده است.
 
بیان مامحمد حسینی عضو کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه موضوع صندوقهای بازنشستگی در بند 42 سیاستهای ابلاغی رهبری در برنامه ششم در بحث ارتقا کیفیت و اصلاح ساختار بیمه‌ها مورد توجه قرار گرفته، گفت: بر همین اساس در بند ه ماده 12 قانون برنامه ششم نیز مقرر گردیده که صندوق حمایت بازنشستگی کارکنان فولاد با کلیات اختیارت از وزارت صنعت به وزرات رفاه انتقال یابد. همچنین در ظرف 3سال نیز  باید کلیه تعهدات حال و آتی سازمان  توسط سازمان حسابرسی مشخص شود.

به گفته حسینی، بر اساس گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانونی صندوق، مجموع سرمایه گذاری در 80 شرکت فرعی 12.3هزار میلیارد تومان بوده و با توجه به ارزش خالص دارایی 11.3 هزار میلیاردی تومانی به نظر میرسد  صورتهای مالی، این سازمانها دچار مشکل باشد.

وی با بیان اینکه بر اساس صورتهای مالی صندوق بازنشستگی فولاد، میزان حق بازنشستگی دریافتی در کل یکسال  130 میلیارد تومان بوده،گفت: این درحالی است که حدود900 میلیارد در سال 94 از دولت کمک گرفته شده که بر این اساس دارایی جمعی  صندوق حدود  1300 میلیارد تومان براورد می‌شود.

حسینی ادامه داد، از سوی دیگر هزینه  پرداخت حقوق بازنشستگی به 82 هزار بازنشسته رقمی در حدود 1850میلیارد تومان است، در نتیجه  سالیانه حدود 500 میلیارد تومان کمتر از میزان پرداختی مورد نیاز، موجودی در اختیار این صندوق است.

به گفته این عضو کمیسیون برنامه و بودجه،  با توجه میزان سرمایه گذاری که در سایر شرکتها انجام شده  در سال 94 حدود 280 میلیارد درآمد حاصل  از سرمایه گذاری بدست آمده که با توجه به هزینه های صندوق برای پرداخت حقوق بازنشستگان، رقم بسیار ناچیزی است.

حسینی تصریح کرد، بسیاری از شرکتها به علت ناکارآمدی ساختارها، نتنها سود ده نبوده بلکه زیان ده نیز هستند و متاسفانه شرکتهایی که در آن سرمایه گذاری صورت گرفته  به دلیل عدم وجود نقدینگی از پرداخت سود منع شده اند.

وی با بیان اینکه اگر صندوقهای مذکور به این شکل به فعالیت خود ادامه دهد به زودی دچار مشکل خواهند شد،گفت: می‌توان پیش بینی کرد نه صرفا در این صندوق بلکه سایر صندوقها نیز دچار مشکلاتی در صورتهای مالی خود باشند.

حسینی در پایان تاکید کرد، وضعیت موسسات خارجی که در جایگاه حمایتی بعد از اتمام دوران کار برای خدمات دهی به بازنشستگان فعالیت می‌کنند قابل مقایسه با موسسات ایرانی نیست. چراکه در موسسات داخلی در سالیان گذشته عمدتا از مدیران ناکآرمد استفاده شده و به این دلیل مشکلات عدیده ای برای این صندوقها ایجاده شده است. بر این اساس امیدواریم با انتقال صندوق بازنشستگان از وزارت صنعت به وزارت راه این مشکلات حل و فصل شود.
تسنیم
 
کد مطلب : 143
Share/Save/Bookmark
 
 
 
 
 
 
 


ارسال