پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ 24 May 2018
تماس با ما دربارۀ ما پیوندها RSS
 
 
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۴
۰
 
شیطرج یکی از گیاهان مورد تایید اهل بیت علیهم السلام است که در داروهای رسیده از ائمه استفاده میشود و در برخی بیماری ها همچون مشکلات مفاصل بسیار مجرب است.

دیگر نام‌های شیطرج: موجه. شیتره. چیترک. شیترک. مسواک الراعى. بیخ برنده

نام علمى:Lepidium latifolium L

🌸بررسی درمانی گیاه (شیطرج)در ایینه روایات و در قلمرو تجربه

شیطرج گیاهی است ، چند ساله و علفی، برگهای  این گیاه بزرگ، متناوب، ضخیم، بی کرک، بیضی، نوک تیز و به رنگ سبز مایل به خاکستری است و گلهای آن کوچک و سفید یا زرد است. این گیاه در نقاط سایه دار مرطوب کنار نهرها و مجاری آب در ایران در دامنه های البرز، اطراف کرج، در کرمان در دامنه های کوه لاله زار، در لرستان در کوههای اراک، در همدان در مناطق جنوب ایران و در آذربایجان و مناطق شمالی و شرقی ایران به طور خودرو می روید. در هند کشمیر نیز می روید.,و انواع متعددی دارد

🌴توان غور کردن در مفاصل و بیرون کردن مواد زائد و غلیظ را دارد.
🌴برای تصفیه خون مفید است.
🌴ترمیم کننده عوارض ناشی ازکمبود ویتامین c می باشد.
🌴دم کرده ان برای رفع ناراحتی های کبدی و کلیه کاربرد دارد.
🌴ریتم ضربان قلب را منظم می کند.
🌴از له شده گیاه برای جلب خون به طرف پوست می توان استفاده کرد.
🌴از ان به صورت خوردنی یا مالیدنی می توان برای تسکین دردهای سیاتیک،روماتیسم،ودردهای عصبی استفاده نمود.
🌴میزان مصرف داخلی ان به صورت دم کردنی ،خوردنی۵۰گرم می باشد.
🌴میزان مصرف خارجی ان به صورت دم کردنی مالیدنی۶۰گرم برای ضماد بر روی عضو دردناک سیاتیک،یا عضو دردناک دیگر می باشد.
 
شیطرج از دیدگاه  طب ایرانی – عقیلی خراسانی کتاب مخزن الادویه

طریق استعمال آن بیشتر در ترکیب با شیر یا سرکه و یا در آب و نمک خیساندن است. ضماد آن با سرکه برای معالجه برص و جوش های خشک  بهق سفید و جرب و پوسته شدن پوست مفید است. شیطرج سیاه کننده پوست بدن و نافذ و پاک کننده است زیرا در وحله اول پوست را به صورت آبله در آورده سپس به آب می اندازند و آن را دفع می نماید. این ضماد برای درد مفاصل نیز مسکن خوبی است. ضماد برگ آن پوست را باز می کند و با ریشۀ راس برای درد طحال و سیاتیک و جرب چرکی مفید است که آن را به مدت ربع تا نیم ساعت بر موضع می گذارند. مقدار مصرف خوراکی آن یک درهم است و برای ریه مضر می باشد که مصلح آن صمغ عربی و مصطکی است.

فعال و خواص دیگر آن: جلادهنده و سوزاننده و نعوظ آور و مقرح جلد و مفتح و مسهل اخلاط لزجه و صاف کننده آواز و دافع بلغم مفاصل و امراض آنها و بادها و سموم و طحال و هاضم و برانگیزاننده باه و مسقط جنین و طریق استعمال آن بیشتر آنست که با شیر و یا سرکه و با در آب نمک خیسانیده استعمال نمایند و ضماد آن با سرکه جهت برص و بهق سفید و جرب و قوبا و باز شدن پوست مفید برای آنکه سیاه کننده جلد بدن و نافذ و جلادهنده است و اولاً آبله می کند و پس مقرح ساخته مواد آن را دفع می نماید و به اصلاح می آورد و درد مفاصل را نیز مفید است و درد را ساکن می‌گرداند و ضماد برگ آن مقرح جلد و با بیخ راسن جهت سپرز و عرق النساء و جرب متقرح که ربع ساعت تا نیم ساعت بر آن بگذارند.
 
کد مطلب : 6809
Share/Save/Bookmark
 
 
 
 
 
 
 


ارسال